W wielu sytuacjach związanych z żywieniem rola psychodietetyka jest uzupełnieniem procesu dotyczącego zmiany zachowań żywieniowych. Stosunkowo często jest tak, że przekazywanie pacjentom odpowiednich zaleceń dietetycznych np. przez dietetyka czy lekarza specjalisty jest niewystarczające, by trwale zmienili swoje nawyki żywieniowe. Podobnie jest gdy samemu sobie narzucamy rygory jedzenia określonych produktów zalecanych w diecie czy planujemy nie jeść np. różnego typu tych słodkich przekąsek. Nakazane reżimy w dłuższym okresie czasu nie zdają rezultatu – odpuszczamy sobie, rezygnujemy z postanowień, jemy rzeczy, które zdajemy sobie sprawę, że nam szkodzą, ale jednak po nie sięgamy.
W jakich sytuacjach wsparcie psychodietetyczne może nam być potrzebne?
rozpoczęcie diety redukcyjnej
rozpoczęcie diety dostosowanej do aktualnego stanu zdrowia
zaburzenia odżywania ( anoreksja, bulimia)
wsparcie przy zmianie nawyków żywieniowych
utrzymanie diety, kontynuacja założonych celów dietetycznych (własnych lub ustalonych z dietetykiem)
Jaka jest różnica pomiędzy dietetykiem, a psychodietetykiem?
Psychodietetyk
To specjalista zajmujący się problemami żywieniowymi, uwzględniający psychologiczne aspekty zachowań żywieniowych. Wspiera w rozwiązywaniu problemów, które leżą u podłoża mechanizmów niewłaściwego odżywiania się.
Dlaczego jest potrzebne wsparcie psychologiczne ? Ponieważ same zalecenia żywieniowe czy też dotyczące aktywności fizycznej od dietetyka, lekarza czy też narzucone samemu sobie są czasami niewystarczające, aby trwale je zmienić, ponieważ problem z jedzeniem jest często problemem emocjonalnym ( jedzenie w stresie, obniżona samokontrola).
Psychodietetyk udziela wsparcia, przekazuje porady dotyczące psychologicznych procesów związanych z odżywianiem, buduje z klientem motywację do zmiany nawyków i wdrażania zmian w życie i jej utrzymanie. Poszukuje przyczyn takich zachowań, które prowokują klienta do np. przejadania się lub też znajdującego się na jego drugim biegunie – ograniczania jedzenia. Z racji moich zainteresowań i kompetencji istotne jest dla mnie podejście jako psychologa i po części jako fizjoterapeuty.
Co więc będzie ważne w naszej relacji?
sformułowanie wewnętrznych celów,
poznanie własnych mechanizmów, które żądzą ciałem i umysłem.
odczuwanie i reagowanie na sygnały płynące z ciała,
zbudowanie motywacji do postawionych sobie zadań,
udzielanie wsparcia emocjonalnego dla osób zmagających się z nadwagą i otyłością
rozwijanie umiejętności radzenia sobie z niepowodzeniami,
budowanie wiary we własne możliwości, determinacji w osiąganiu celów
po to, aby można było dalej pracować nad:
wprowadzaniem i utrzymaniem zalecanych przez dietetyka zmian żywionych.
czynnym i samodzielnym stosowaniem się do zaleceń związanych z aktywnością
fizyczną, ćwiczeniami rehabilitacyjnymi
akceptacją nowego stylu życia i traktowaniem tego jako sprzyjającego naszemu życiu
W swojej pracy wykorzystuję metodę EEG biofeedback, mającą duże możliwości w zakresie budowania motywacji wewnętrznej, samoświadomości ciała, redukcji napięcia, które to czynniki w dużym stopniu determinują skuteczność w utrzymaniu diety czy nowych nawyków żywieniowych.
Dietetyk
„Dietetyk jest wykwalifikowanym specjalistą ochrony zdrowia, któryposiada szeroką wiedzę w zakresie żywienia człowieka zdrowego i chorego.Poprzez dobór odpowiedniej diety prowadzi profilaktykę choróbdietozależnych oraz jest odpowiedzialny za leczenie żywieniowew różnych stanach chorobowych. Zajmuje się również upowszechnianiemwiedzy w zakresie prawidłowego żywienia” (informacja ze stronyptd.com, Polskie Towarzystwo dietetyki)
„Dietetyk jest wykwalifikowanym specjalistą ochrony zdrowia, który posiada szeroką wiedzę w zakresie żywienia człowieka zdrowego i chorego.Poprzez dobór odpowiedniej diety prowadzi profilaktykę choróbdietozależnych oraz jest odpowiedzialny za leczenie żywieniowew różnych stanach chorobowych. Zajmuje się również upowszechnianiemwiedzy w zakresie prawidłowego żywienia” (informacja ze stronyptd.com, Polskie Towarzystwo dietetyki)
Od dietetyka uzyskamy więc profesjonalne rady w takich kwestiach jak:jakie produkty należy jeść, jak planować i przygotowywać posiłki, jak zbilansować dietę osób stosujących dietę np. wegetariańską, eliminacyjną. Na wizycie zostaniemy zbadani pod względem wagi, składu ciała (m.in. określenie BMI), zostanie oceniony stan odżywienia.
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.Zgoda